• gorgan
  • 1397/12/1
  • 01732129597
  • gorgan, iran
news-details
اجتماعی

 

احمد قربانی عکاس، نمایشنامه نویس، کارگردان و بازیگر،  یکی از این جوانان خوش ذوق و با استعداد گلستانی است که با وجود سن و سال کم، حرف های زیادی برای گفتن دارد و مدیر یک گروه هنری پویا و با انگیزه در استان گلستان است. به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت های این گروه، در سال روز تاسیس این گروه پای صحبت های این جوان جویای نام و مستعد نشستیم: 
آقای قربانی از گروه تابان بگوئید
گروه فرهنگی هنری تابان در روز دوم بهمن ماه 1392 با همت جمعی از دانش آموزان هنرمند در علی آباد کتول تشکیل شد. این گروه در اوایل شروع فعالیت به اجرای نمایش و برنامه های طنز در مدارس شهرستان میپرداخت و در حال حاضر برای ادارات و نهاد ها هم برنامه اجرا می کنیم و در جشنواره های هنری متعددی نیز شرکت کرده ایم. 
هدف تان از تشکیل این گروه چه بوده است؟ 
هدف از تشکیل گروه تابان جهت حمایت از دانش آموزان هنرمند و سازماندهی و راهنمایی کردن آنان به سمت مسیری با اهداف والای خودشان بود و با افتخار اعلام می کنیم که گروه به اهداف خودش در بحث ایجاد نشاط اجتماعی و پر کردن اوقات فراغت رسیده است و درصدد گسترش فعالیت های گروه هستیم. در مدت چهار سال فعالیت این گروه به اجرای انواع برنامه های تفریحی ، فرهنگی، هنری و ... پرداخته و با کسب تجربیات بزرگ و بزرگتر شده است و نشان دادیم در عرصه فرهنگی و هنری شهرستان حرف هایی برای گفتن داریم.
تاکنون در جشنواره ها چه مقام هایی کسب کرده اید؟ 
این گروه در جشنواره های متعدد رشد، ابوذر، عمار ، فیلم کوتاه عمار و ... شرکت کرده است و در بخش های مختلف به صورت گروهی و انفرادی مقام های زیادی کسب کرده ایم. جشنواره فیلم کوتاه تهران، جشنواره فرامرزی مطبوعات ، جشنواره مطبوعات غرب کشور، جشنواره تامین اجتماعی و ... بخشی از افتخارات این گروه است. 
جایگاه گروه های هنری را در شهر چگونه ارزیابی می کنید. 
مهم ترین معضلات نوجوانان آگاه نبودن از مسائل خود است که این ناآگاهی باعث می شود به سمت اعتیاد به گوشی همراه و شبکه های مجازی شوند و تحت تاثیر مطالب غلط و غیر اخلاقی قرار گیرند . راهکار گروه تابان برای جلوگیری از این معضل، جذاب کردن فعالیت های فرهنگی، اهمیت و بها دادن مسئولین به این فعالیت ها ست. گروه تابان سعی دارد این فعالیت ها را جذاب جلوه دهد و به جذب حداکثری دانش آموزان بپردازد.
 در واقع «هنر» بهترین روش برای جهت دهی به قشر نوجوان است. جایگاه هنر امروزه در مدارس سلیقه ای است و ارزش بسیار کمی برای انجام فعالیت های فرهنگی و هنری قائل می شوند، بطوریکه همه امورات دانش آموزان  حول محور درس است، در صورتی که درس باید با پرورش و تربیت همراه باشد .
 بنده در طی سالهایی که با آموزش و پرورش جهت شناسایی دانش آموزان همکاری داشتم متوجه جای خالی و کمرنگ پرورش در سیستم آموزشی شدم که از مسئولین انتظار دارم به این مسئله رسیدگی شدید کنند و نقش فعالیت های هنری و اجتماعی را در برنامه های آموزش و پرورش جدی تر دنبال کنند. 
در سال جاری با عدم همکاری آموزش و پرورش جهت شناسایی و استعدادیابی دانش آموزان مواجه شدیم ولی همچنان در خارج از محیط آموزش و پرورش با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی علی آباد کتول به جذب عضو پرداخته و به اجرای برنامه های هنری میپردازیم. امید مسئولان ادارات مختلف به ویژه آموزش و پرورش با گروه های هنری تعاملی بیشتری داشته باشند. 
سخن پایانی 
ما بر آنيم تا از طريق هنر کليه راهها و خطوط موردنظر و توجه جوانان را براى آنها ترسيم کرده و منقوش سازيم و آنگاه با توجه به گرايش،‌علاقه‌مندى و آمال و آرزوهاى نسل جوان مسيرى درست براى حال و آينده او که همانا شکل‌گيرى شخصيت فردى و اجتماعى آنان، مى‌باشد ترسيم نماييم. هنر می تواند علاوه بر پر کردن اوقات فراغت ، مسیری برای شکل گیری شخصیت جوانان نیز باشد. علی رغم وجود چنین ظرفیتی در مدارس متاسفانه موانعی نیز در مسیر تقويت و گسترش انجمن های هنری در مدارس به چشم می خورد که اولين مانع، سيستم متمركز و پلكانى آموزش و پرورش است كه براساس دستورالعمل ها و بخشنامه هاى ادارى و از بالا به پائین اداره مى شود.
 هر چند در سال هاى اخير از طريق تفويض اختيارات به سازمان هاى آموزش و پرورش و مناطق گام هايى در جهت تمركز زدايى برداشته شده است و بحث مدرسه محورى به عنوان يك نگرش از سوى مديران آموزش و پرورش مطرح شده است، اما تا رسيدن به نقطه مطلوب مسیری طولانی در پیش داریم.
با این وجود حمایت مسئولان از انجمن های هنری و برنامه های متنوع این گروه ها و انجمن ها تنها خواسته این جانب از مسئولین شهرستان و استان است. امید واریم روزی جوانان استان به تمام خواسته های هنری و اجتماعی خود برسند و شاهد برگزاری جشنواره های مختلف در شهر باشیم. 

 

پست ها مرتبط