• gorgan
  • 1397/12/1
  • 01732129597
  • gorgan, iran
news-details
اجتماعی

وي افزود: منظور از جاسوسی، همواره انجام عملیاتی پیچیده مانند آنچه که در رسانه‌ها به عنوان جاسوسی مطرح می‌شود، نیست. همین که موقعیت مکانی شما و یا شماره‌های تلفن همراه شما، به‌وسیله شرکت سازنده موبایل قابل دسترسی است، خود یکی از جنبه‌های جاسوسی از شهروندان است که تنها به گردآوری و ذخیره داده‌ها اختصاص دارد.
 صاحبكاران افزود: برخي از کارشناسان معتقدند اينترنت به بزرگ‌ترين ماشين جاسوسی و پایش اطلاعات جهان تبدیل‌شده است و این در حالی رخ می‌دهد که به‌طور روزافزون شاهد اين هستيم كه اطلاعات شخصي بيشتر افراد نسبت به هر زمان ديگري در اينترنت قرار دارد و آن را به مثابه گنجینه باارزشی از اطلاعات تبدیل کرده است.
اين مقام انتظامي گفت: اینترنت را می‌توان دریچه نفوذ به افکار و قلب‌ها دانست چراکه بسیاری از افراد افکار، اطلاعات شخصی، اطلاعات مهم، ارتباطات، احساسات، خواسته‌ها و بسیاری موارد دیگر را به راحتی در آن منتشر و آن را دو دستی تقدیم سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی می‌کنند. گردانندگان فضاي سايبر نیز با برنامه‌ای مدون اقدام به بسترسازی استفاده از اینترنت در تمامی ابعاد زندگی واقعی و سایبری مردم جهان به‌وسیله لوازم و ابزار ارتباطاتی و الکترونیکی کرد و توانست به خصوصی‌ترین زوایای زندگی آن‌ها دسترسی و تسلط پیدا کند. در واقع هر وسیله‌ای که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد از آن می‌توان به عنوان یک ابزار جاسوسی و شنود و پایش استفاده کرد.
سرپرست پليس فتا استان گفت: با توسعه لوازم الکترونیکی هوشمند نظیر تلفن‌های همراه و تبلت‌ها که امکان ارتباط با اینترنت را دارند، مرحله جدیدی در جاسوسی سایبری آغاز شد و آن تلفیق و یکپارچگی انواع رسانه‌های اجتماعی و سرویس‌های ایمیل در چنین دستگاه‌هایی است که چرخه جاسوسی را به‌طور چشمگیری کامل می‌کند. برای مثال تلفن‌های همراه هوشمند بهترین ابزار برای جاسوسی سایبری شده‌اند. چراکه شما تنها با یک تلفن هوشمند که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد، می‌توانید وارد شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌های خود شوید و به فعالیت بپردازید. این مسئله شنود و پایش را بسیار راحت می‌کند.  اولا به راحتی مکالمات و ارتباط تلفنی شنود می‌شوند ثانیاً  از طریق جی‌پی‌اس موقعیت مکانی و جغرافیایی شناسایی  شده و  از طریق فعالیت‌های اینترنتی متوجه افکار و احساسات و برنامه‌ها و کارهایی که انجام می‌دهید، می‌شوند. لازم بذكر است تلفن‌های همراه هوشمند در چند سال اخیر جهش چشمگیری از نظر فناوری و امکانات داشته‌اند و همین امر آن‌ها را به یکی از مجهزترین و پیشرفته‌ترین ابزار جاسوسی و پایشی تبدیل کرده است. ابزار جاسوسی چند کاره‌ای که همه نیازهای جاسوسی و پایشی را فراهم می‌آورد. یک تلفن همراه هوشمند معمولاً دارای دوربین پیشرفته، مکان‌یاب جغرافیایی، ضبط کننده صدا، سیستم عاملی با قابلیت نصب انواع نرم‌افزارهای آفلاین و آنلاین و اتصال به اینترنت به روش‌های مختلف است. این امکانات به راحتی امکان پایش مکانی و ارتباطی و مکالمات را به راحتی در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی می‌گذارد.
صاحبكاران در پايان از شهروندان خواست از اطلاعات خود در فضاي مجازي مراقبت نموده و محيط اينترنت را محيطي امن و قابل اعتماد تصور نكنند.
وي گفت: كاربران خصوصاً كاركنان ادارات و سازمان‌ها از تبادل محتواي محرمانه و داراي طبقه‌بندی  در محيط شبکه‌های اجتماعي خودداري نموده و اصول محرمانگي داده‌ها را رعايت نمايند.

 

پست ها مرتبط