• gorgan
  • 1397/11/1
  • 01732129597
  • gorgan, iran
news-details
اقتصادی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: این پروژه زهکشی که 22 هزار هکتار است به دو پیمانکار ارجاع داده‌شده که با 47 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناقصه برنده شدند که فاز یک آن 12 هزار هکتاری آماده‌ی بهره‌برداری است و فاز دوم که ده هزار هکتار است 60 تا 65 درصد آن پیشرفت کرد و تقریباً 80 درصد 22 هزار هکتار آن نیز انجام‌شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه در نوار مرزی که اترک محور توسعه آن است و در گذشته تقریباً 280 میلیون مترمکعب سهمیه آب  داشتیم، بیان کرد:  متأسفانه  در حال حاضر در اثر کوتاهی‌های مدیران گذشته در بخش کشاورزی ,آب و مدیریت سیاسی با کمبود آب مواجه شده‌ایم و همچنین با احداث سد شیرین دره و آب‌بندها در خراسان رضوی و شمالی باعث شد حق آبی گلستان کاهش یابد ولی درآمد اصلی مردم آن منطقه از کشاورزی است و نباید این مهم را نادیده گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به مجوزی که آب منطقه‌ای برای تأمین آب 2 هزار و 520 هکتار اعلام کرد عملیات اجرای انتقال و ایجاد شبکه‌ی آبیاری در یک هزار و 350 هکتار در منطقه‌ی آق طوقه و کرند انجام دادیم و در نهایت آب‌بندان کرند که 50 هزار هکتار است را  احداث کردیم که تقریباً روزی 700 لیتر در ثانیه آب  توسط شرکت تعاونی صحرای سبز کرند به این آب‌بندان پمپاژ می‌شود و بیش از 2 میلیون مترمکعب آب  ذخیره‌شده است و 750 تا یک هزار و 50 هکتار در سال  را دو بار می‌توان آبیاری کرد یعنی کشاورزان این منطقه تا پایان اردیبهشت‌ماه هیچ‌گونه آبی نیاز دارند به دلیل بارندگی مناسبی که دارد و تا اول پاییز می‌توان درختان باغ زیتون 700 هکتاری را دو بار آبیاری کرد و از خشکسالی نجات داد.

وی اشاره کرد: رودخانه‌ی اترک فصلی است و زمانی که  بارندگی‌های شرق استان اتفاق می‌افتد مردم آن منطقه شروع به کشت می‌کنند و تقریباً از هر هکتار 4 تن محصول می‌گیرند و با درآمد آن معیشت سه چهار سالشان را تأمین می‌کنند و اگر آب نباشد  می‌مانند و هیچ اعتراضی ندارند ولی اگر آب‌بندان در این منطقه  پر باشد کشاورزی در این منطقه جریان دارد و ناگفته نماند که هزینه‌هایی که در نواحی مرزی انجام شد از اعتبارات مقام معظم رهبری برای طرحی که در نواحی مرزی داده شد صورت گرفت.

مهاجر گفت: یکی دیگر از اقدامات انجام‌شده به کمک موسسه تحقیقات پنبه که در گرگان مستقر است ، اصلاح بذرها که بتواند ازلحاظ اقتصادی برای کشاورزان صرفه داشته باشد در 5 سال گذشته 4 بذر اصلاح شد با طول عمر 135 تا 140 روز که نسبت به گذشته 70 روز کاهش طول داشت را دارد. تناژ آن روی 5تا 7 تن است و هم‌چنین هم‌زمان رأس هستند یعنی  قابلیت جمع‌آوری با ماشین فراهم شد.
این مسئول بیان کرد: بررسی , امکان‌سنجی و عملیاتی کردن کشت نشایی بود که بتوانیم از زمان خزانه استفاده کنیم  و مصرف آب را کاهش دهیم و کاهش مصرف سم که در 2 مرحله قبل از به گل رفتن پنبه نیاز به سم داشت که در خزانه حذف شد و زمینه فراهم‌شده در 2 سال گذشته پنبه از درجه 3 کشیده شده به درجه 1 مثلاً در علی‌آباد که در 4 , 5 سال گذشته 30 تا 40 هکتار  پنبه کشت می‌شد سال گذشته بیش از 1000 هکتار کشت شد.
و یکی از دلایل کاهش سطح کشت در شمال استان کاهش سطح آب سد وشمگیر بود.ولی افزایش سطح کشت در جنوب استان و درزمینهٔای درجه 1 راداریم و کشاورزان استقبال خوبی کردند از گسترش سطح کشت.

 در سال گذشته 7تا از  کارخانه‌های پنبه‌پاک‌کنی فعالیت داشتند که قبلاً 3 تا بود و 4تا کارخانه سال گذشته  در منطقه گنبد, فندرسک و علی‌آباد  اضافه شدند وامید داریم با افزایش قیمت خوبی که پنبه پیدا می‌کند و باعث رونق می‌شود.
مهاجر در مورد چاه‌های غیرمجاز تصریح کرد: چاه‌های بتنی و کم‌عمق تا 12 ,13 متر را به‌عنوان زهکش‌های عمودی می‌دادند و در مناطقی که سطح آب بالاست و کمک می‌کند به زهکشی و کمک می‌کند به زهکشی و استفاده‌ی مجدد از آن و انبار کردن آب ولی باید مسائل فنی آن رعایت شود تا سطح آب تغییری نکند.
وی در ادامه به تنظیم بازار محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت:  اولین استانی هستیم که میوه شب عید را خریداری کردیم و سردخانه‌های استان انبار است  در بحث مرغ 2500 تن  باقیمت تضمینی برای استان خریداری کردیم و در تأمین گوشت قرمز هم خوشبختانه مشکلی  نداریم و برنج خرید تضمینی انجام‌شده است.
دکتر مهاجر خاطرنشان کرد:  میزان تخصیصی بودجه نسبت به دوره‌ی قبل از خودش افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشته بطوریکه در گذشته 8/7 % بودجه‌ی استان در بخش عمران مربوط به کشاورزی بود در صورتیکه امروزه 8/19 درصد اعتبارات استان به بخش کشاورزی اختصاص داده‌شده است که چون مسئولیت آن بر عهده‌ی جهاد کشاورزی بود توانستیم این درصد را به 3/24 % افزایش دهیم.
در بخش ملی هم درسال‌های قبل از 92 تقریباً 47 میلیارد تومان مصوبه داشتیم که 27 میلیارد تومان تخصیصی و در سال گذشته 240 میلیارد مصوبه و 167 میلیارد تومان تخصیصی داشتیم که ما خوشبختانه توانستیم رشد را درزمینهٔ کشاورزی ایجاد کنیم ولی این هنوز برای استان کافی نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یکی از دلایل افزایش اعتبارات بودجه را بحث آبیاری تحت‌فشار دانست و ادامه داد: با بررسی‌های انجام‌شده در ده سال گذشته نشان می‌دهد که هیچ سالی بیش‌تر از 12 میلیارد تومان اعتبار نداشتیم امسال 5/92 میلیارد تومان در آبیاری تحت‌فشار را داشتیم  و در سال گذشته 157 کیلومتر انتقال آب داشتیم و در گذشته شاید 20 کیلومتر اجرا می‌کردیم.  

دکتر مهاجر در مورد علت نارضایتی کشاورزان از وضعیت اقتصادی گفت: متأسفانه  کشاورزان  میزان درآمد  خودشان را با شغل‌های دیگر مقایسه می‌کنند بلکه این مقایسه را باید با سال‌های گذشته انجام بدهند  و باید تناسبی بین سرمایه‌گذاری و میزان درآمد کشاورزان صورت گیرد و ما باید درزمینهٔ کشاورزی سرمایه‌گذاری کنیم تا میزان درامد و سود بیشتر شود.

درزمینهٔ آبیاری تحت‌فشار دولت 85 درصد هزینه را انجام می‌دهد به دلیل اینکه 2 اتفاق بیفتد 25 درصد درآمد در واحد سطح افزایش یابد و 35 درصد بهره‌وری آب نیز زیاد شود بهره‌وری آب حاکمیتی است و این افزایش 25 درصدی ناشی از آبیاری تحت‌فشار به این دلیل است که چون زمین‌های کشاورزی مسطح نیست و در هنگام غرقابی بعضی از جاها آب نمی‌رسد و زراعت خوب نمی‌شود و با آبیاری تحت‌فشار توزیع یکنواخت در سطح زمین صورت می‌گیرد و افزایش درآمد داریم چون به میزان یکنواختی آب به تمام محصول می‌رسد.
مهاجر در پاسخ به یکی از خبرنگاران در مورد وضعیت تولید مرغ و  تخم‌مرغ در استان و قیمتی که باید در بازار عرضه شود گفت: به دلیل بیماری آنفولانزا که از طریق مهاجرت پرندگان  در استان شیوع پیدا کرد ولی خوشبختانه تحت نظر مدیران و کارشناسان محیط‌زیست این بیماری کنترل شد و تولید در استان ما کاهش پیدا نکرد بلکه به جبران گله‌های نقاط  دیگر استان کمک می‌کند.بیش از 3500000قطعه کولت در استان پرورش می‌یابد و زمانی که استان‌های دیگر ضدعفونی شوند به سالن‌هایشان انتقال می‌یابد که این مشکل برطرف شد.2400000قطعه مرغ تخم‌گذار داریم که خوشبختانه تولید هم صورت اتفاق می‌افتد و مشکلی در تولید مرغ و تخم‌مرغ نداریم.

مهاجر در خصوص پرورش میگو در سطح استان گفت: در گذشته 1000هکتار از اراضی گمیشان  که کارهای زیر بنایی‌اش انجام‌شده بود به‌صورت تشویقی  در اختیار مردم قرار گرفت در استان خودمان کسی نبود که بتواند از این موقعیت استفاده کند به همین دلیل از دیگر استان‌ها آمدند و این فعالیت را رونق بخشیدند.از سال 92 ,240 تن میگو تولید می‌شد یعنی کل اراضی که 240 هکتار بود و هر هکتاری 1 تن تولیدی داشتند از آن سال به بعد 50,60 میلیارد تومان پول احتیاج است  و نیازمند سرمایه‌گذار می‌باشد و قرارداد را اصلاح کردیم.

از این 1000 هکتاری که در اختیار است 500 هکتار برای صیادان غیرمجاز است و 500 هکتار را واگذار کردیم به فارغ‌التحصیلان شیلات ولی متأسفانه این فارغ‌التحصیلان سرمایه حداقلی هم نداشتند که بتوانیم همکاری کنیم ما برای عملیاتی کردن این پروژه باید آب را از دریا انتقال می‌دادیم کانال اصلی برای انتقال آب از دریا تا ورودی سایت از طریق  منابع دولتی انجام شد ولی داخل سایت که فاز 2,3,4 است باید هرکدام 2 کیلومتر کانال شخصی حفر شود و لوله‌گذاری بشود و اگر قرار است که رونق اقتصادی و فعالیتی داشته باشیم باید سرمایه‌گذار باشد هر 200 هکتار 25 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری باید انجام شود اگر 6000 هکتار دیگر کارکنیم 1900 تن میگو تولید شده و هر کیلو میگو بین 16 تا 22 هزار تومان قیمت دارد و می‌تواند وضعیت اقتصادی مردم این مناطق را متحول کند متأسفانه در استان خودمان نتوانستیم سرمایه‌گذار جذب کنیم که حداقل 30 درصد از سرمایه شرکت را در اختیار فارغ‌التحصیلان و بومی‌های گمیشان قرار دهد.
 ما باید در استان به سرمایه‌گذار فرصت دهیم و اگر متوجه شویم که کاری صورت نمی‌گیرد حتماً خلعت می‌کنیم و ما نمی‌گذاریم درصدی از حقوق مردم گلستان تضییع شود.

پست ها مرتبط