• gorgan
  • 1397/12/1
  • 01732129597
  • gorgan, iran
news-details
اقتصادی

مختار مهاجر, رئیس جهاد کشاورزی گلستان در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال 96-97 , 373 هزار هکتار گندم در استان کشت شد که پیش‌بینی تولید ما یک میلیون و 300 هزار تن محصول بود که این برآورد تا یک میلیون و 400 هزار تن افزایش پیدا کرد که با ایجاد 120 مرکز خرید، 925 هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان گلستانی خریداری شد. همچنین در این مدت 40 هزارتن گندم بذری نیز خریداری شده در حالیکه براساس برآوردها، یک میلیون و 335 هزار تن گندم در استان تولید شده است.همچنین گلستان در تولید گندم در مقام دوم ودر تولید کلزا درمقام اول کشور قرار گرفت.
وی افزود: در سال 92 میزان تولید گندم در استان 480 هزار تن و میزان خرید تضمینی 270 هزار تن بود که در این سال‌ها افزایش تولید داشتیم.
مهاجر با بیان این موضوع که 20 هزار هکتار گندم و 10 هزار هکتار جو در استان درو نشدند و برای جبران خسارت اقدامات لازم انجام شده است,عنوان کرد: مطالبات گندمکاران گلستانی یکهزار و 240 میلیارد تومان بود که تاکنون بیش از 911 میلیارد تومان آن به حساب کشاورزان واریز شده و 329 میلیارد تومان دیگر باقی مانده است.
وی با اشاره به برداشت 112 هزار تن کلزا در استان  گفت: 60 هزار هکتار کلزا در استان کشت شده بود که 112 هزار تن محصول از آن برداشت شد و مطالبات کشاورزان به طور کامل پرداخت شده است.
وی همچنین اظهار داشت: 75 هزار هکتار از اراضی استان به کشت جو اختصاص یافته بود که 25 هزار تن آن به صورت تضمینی خریداری و وجه آن به طور کامل به حساب کشاورزان واریز شده است.
وی درخصوص خرید تضمینی سیب‌زمینی هم اظهار داشت: در گلستان نباید بیش از 4هزار و 500 هکتار سیب زمینی کشت شود . امسال در 6 هزار و 800 هکتار از اراضی استان سیب زمینی کشت شد و تولید آن به 180 هزار تن افزایش یافت. و 8700 تن سیب زمینی با قیمت تضمینی هر کیلویی 412 تومان از کشاورزان خریداری شد. که 8400 تن آن را برای صادرات و صنایع تبدیلی به فروش رساندیم.
مهاجر در خصوص کشت بیش از حد شالی دراستان افزود: ما در استان یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آب زیر زمینی داریم که با این روند رو به رشد کشت شالی و استفاده از آب های زمینی برای آبیاری این مزارع، تا 5 سال آینده دیگر نمیتوانیم از آب های زیر زمینی مان استفاده کنیم واگر زمانی سقف آب انبارها تخریب شود , با یک زمین لزره و جابجایی یک گسل دیگر ذخیره آب نخواهیم داشت.
وی افزود: از بین رفتن سفره های آب زیر زمینی باعث فرونشست زمین خواهد شد که با این کار دیگر امکان تجدید سفره های آب حتی با وجود بارش های بسیار زیاد وجود نخواهد داشت.
مهاجر به سه کشت جایگزین بجای شالی اشاره کرد و افزود: یکی ازاین محصولات چغندر پاییزه می باشد. چغندر 70  درصد برنج محصول میدهد  ودر هکتار بین 18 تا 21 میلیون تومان درامد خواهد داشت.
وی همچنین افزود: عیار قند چغندر قند تولید شده در استان گلستان به طور متوسط 2 درصد از مناطق دیگر کشور بالا تر است.
وی همچنین به کشت پنبه بهاره تاکید کرد و گفت:  به طور متوسط با کشت هر هکتار پنبه 3 نفر به صورت مستقیم و 7 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار می شوند.کشت پنبه علاوه برافزایش کربن باعث اسفنجی شدن خاک نیز می شود .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزوذ: بذرهای اصلاح شده ما توان تولید 6 تن پنبه را در هر هکتار ایجاد کرده است که بر این اساس میزان درآمد آن به 20 میلیون در هر هکتار و معادل 80 درصد درآمد برنج می شود.
مهاجر با معرفی کنجد به عنوان سومین محصول جایگزین شالی گفت: نوعی از بذر کنجد را در مرکز تحقیقات کشاورزی استان تولید کردیم که می توان آن را با کمباین برداشت کرد که دیگر احتیاجی به فرایند های زیان آور و زمان بر برش زدن و خشک کردن در آفتاب وکوبیدن بذرها نیست.
وی همچنین ادامه داد: این نوع کنجد در هر هکتار یک تن و 200 کیلوگرم محصول می دهد. میزان بذر تولیدی را به گونه ای برنامه ریزی کردیم که سال آینده 80 تا 90 هزار هکتار را پاسخگو باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت:۱۴۸ پروژه عمرانی و تسهیلاتی جهاد کشاورزی گلستان در هفته دولت بهره برداری می شود.
وی در پایان افزود: با بهره برداری از این پروژه ها ۵۶۳ اشتغال جدید در استان ایجاد می شود، که از این ۱۴۸ پروژه، چهار پروژه در بخش تولید گیاهی، ۱۲ پروژه در بخش دامی، چهار پروژه صنایع تبدیلی کشاورزی، ۱۱۵ پروژه آب و خاک، هشت پروژه در بخش جنگل و مرتع، دو پروژه تعاون روستایی و سه پروژه در بخش مکانیزاسیون به بهره برداری می رسد و از این تعداد پروژه ۸۹ پروژه عمرانی و ۵۹ پروژه تسهیلاتی هستند که بیشترین این پروژه ها دز گنبد و کمترین آن در کرد کوی میباشد

 

پست ها مرتبط