همچنان مقتدریم
همچنان مقتدریم

اين روزها به جشن تولد ۵ سالگي هفته نامه بازار کسب و کار گلستان نزديک مي شويم، هفته نامه اي که براي رونق به بازار کار و شفاف سازي، فرهنگ سازي شاکله وجوديش شکل گرفته است و هم اکنون وارد پنجمين سال از رسالت خود شده است. بر همين اساس گفت و گويي داشته ايم […]

اين روزها به جشن تولد ۵ سالگي هفته نامه بازار کسب و کار گلستان نزديک مي شويم، هفته نامه اي که براي رونق به بازار کار و شفاف سازي، فرهنگ سازي شاکله وجوديش شکل گرفته است و هم اکنون وارد پنجمين سال از رسالت خود شده است.

بر همين اساس گفت و گويي داشته ايم با  حميدرضا محمدياري مدير مسئول هفته نامه بازار کسب و کار تا از کم و کيف آنچه در اين روزها گذشته بيشتر باخبر شويم.

حميدرضا محمدياري در خصوص نخستين روز شروع هفته نامه بازار کسب و کار گفت: هيجده خرداد ۱۳۹۴ ، پيامک دبيرخانه هيات نظارت بر مطبوعات با مضمون با درخواست مجوز شما موافقت گرديد، و اينگونه بود که کليد استارت فعاليت اين هفته نامه در ۲۵ خرداد سال ۹۴ زده شد. 

وي افزود: با استارت اولين تا چهارمين شماره و توزيع آن در بين شهروندان متوجه شديم که ذائقه مردم با چهار صفحه تامين نميشود و در اين بين تصميم به افزايش تعداد صفحات گرفته و از دوستان و همکاران اطراف نيز براي بهتر شدن محتواي دعوت شد که بازهم  انتظارات مخاطب را در افزايش تعداد صفحات يافتيم.

مدير مسئول هفته نامه بازار کسب و کار گلستان با بيان اينکه روايت حال امروز مطبوعات روايت سريال شهر قشنگ سال ۸۱ است، خاطرنشان کرد: دراين سريال ، مدير مسئول  نشريه مدام فرياد از انقريب به گِل نشستن  نشريه  فرياد مي زد، و  اين سريال که با هنرنمايي هنرمندان بزرگ ايران همچون فتحعلي اويسي حکايت حال و روز نشريات امروز را داشت، امروز نيز اوضاع و احوال نشريات مانند آن سريال، به گِل نشسته است اما با همه بي توجه اي مسئولان و کمبود هزينه همچنان دارند اقدام به انتشار رسانه کاغذي مي کنندوي با بيان اينکه سال هاي که اين نشريه منتشر شده پر از خاطرات تلخ و شيرين است، تصريح کرد: نشريه بازار کسب و کار نيز همانند شهر قشنگ سال ۸۱ لبريز از اتفاقات تلخ و شيرين بوده است و هيئت تحريريه تمام تلاش اش را کرده تا بتواند بازتاب واقعي اخبار و واقعيت هاي جامعه باشد.

محمدياري حال و روز نشريات را مانند بنگاهي تلقي کرد که سرمايه اش را بخش خصوصي تامين مي کند و گفت: اگر کارخانه‌هاي عظيمي مانند پتروشيمي، فولاد و خودروسازها بدهکاري‌هاي چند هزار ميليارد توماني بالا آورده‌اند، چطور بايد از بنگاه مطبوعاتي با توان مالي متکي به فروش و درآمد ناشي از آگهي و نزديک به  6 کارمند انتظار داشت که همچنان با قوت به کار خودش ادامه دهد؟ 

 وي گفت: نشريات  بنگاهي است که دائماً کارش رفت و آمد به دادگاه است، اگر از مديران دولتي انتقاد نکند مخاطبانش از آنها روي برمي‌گرداند و از همه مهمتر اينکه قيمت‌گذاري کالايي که مي‌فروشد هم بايد متناسب با جيب طبقه متوسط و دانشجو باشد. همين بنگاه مطبوعاتي، نظام توزيع‌اش با ۱۲۰ سال قبل که مطبوعات وارد ايران شد، تفاوتي نکرده است.

مدير مسئول بازار کسب  و کار ادامه داد: رسانه  و يا همان بنگاه مطبوعاتي ما در اين شرايط سخت با رقبايي سرسخت و سرزنده مانند بي‌بي‌سي فارسي، تلگرام و انبوه کانال‌هايش، ماهواره و اقسام شبکه‌هايش در رقابت است و ما بر خلاف ايران‌خودرو، کارخانه‌هاي فولاد و سيمان و…  که به لطف حمايت هاي دولتي هيچ رقيبي ندارد، با رسانه هايي بايد رقابت کنيم که از حمايت ها و سرمايه هاي  بسياري برخوردارند.

.نشريات در بحران کاغذ و دلار بيش از ديگران آسيب ديده اند، و در اين ميان نهادهاي دولتي اگر از آنها تعريف شود دوست و اگر انتقادي صورت پذيرد دشمن آنها محسوب مي شويم

وي ادامه داد: در چنين شرايطي انتشار  200 شماره يک هفته نامه بخش خصوصي بيش از آنکه مجاهدت باشد، شاهکار است.  درحالي که در همين سال بيش از ۱۴۰۴ بنگاه توليدي چرخشان از حرکت بازايستاد.

مدير مسئول هفته نامه بازار کسب و کار با تاکيد بر اينکه ما به تعهدي که داده ايم پايبند هستيم، افزود: شايد روزي مطالب روزنامه باب ميل شما باشد يا نباشد، روزي حجم صفحات کم يا زياد شود و روزي اعصاب‌تان از حمايت يا نقد دولت به‌هم بريزد؛اما قبول کنيد که چيزهايي هست که نمي‌دانيد.

وي تاکيد کرد: ۲۰۰ شمارگي بازارکسب وکار که خيلي‌ها تصور مي‌کردند شايد به ۱۰ شماره هم نرسد، محصول تکاپوي عده‌اي عاشق واقعي است که نه خواستند کارمند اداري شوند، نه خواستند مدير روابط عمومي اين سازمان و آن نهاد باشند، نه خواستند کارت هديه و سکه‌هاي دولتي و شبه دولتي را به جيب بزنند و با حقوق کم و زياد و دير و زود ساختند تا عدد ۲۰۰ کنار لوگوي بازار کسب و کار  قرار گيرد.

اين مسئول نشريه با بيان اينکه اين روزها نشريه اَنقريب به گل نشسته با عشق و رشادتهاي بسيارهيئت تحريريه به کار خود ادمه مي دهد، بيان داشت: اين روزها به دليل بسياري از نبودها و کمبودها  تيراژ ۱۵ هزار نسخه اي و ۱۲ صفحه اي روزهاي اول فعاليت را نداريم، اما سعي در وفق خود با شرايط موجود و با تيراژ اندک مطالبه گر مردم باشيم نه چاپلوس و چيره خوار.

 وي افزود:  اين رمز فعاليت ۴ سال تلاش بي وقفه و مستدام اين نشريه با دستان خالي اما دلهاي پر مهر همکاراني که در اين چند سال ما را ياري کردند است،  تا بتوانيم به رسالت واقعي خود بعنوان رکن چهارم دموکراسي به درستي عمل کنيم .

محمدياري اظهار کرد: هفته نامه بازار کسب و کار در تمام اين سال ها بدون هيچ گونه تعطيلي به کار خود ادامه داده و بعنوان تنها نشريه ۸ صفحه اي استاني محروم در حال انجام خدمت و مطالبه گر مطالبات مردم و هم صنفي هايش در تمام شرايط است .

حضور هفته نامه بازار کسب و کار در دو نمايشگاه بين المللي بعنوان تنها نماينده استاني که بيش از ۱۰۰ رسانه داراي مجوز دارد، نشان از عزم و پشتکار مجموعه همکاران اين رسانه دارد.

بازار کسب و کار در اين روزها نه همگرايي جناح هاي سياسي را دارد و نه تملق و چاپلوسي ادارات را دارد آنچه که اين هفته نامه را تا به امروز سرپا داشته، رسالتي است که مردم خوب گلستان بر دوش ما گذاشته اند که اميد داريم در اين مسير، همراهي شما مخاطبان را بيش از گذشته داشته باشيم .

وي در پايان گفت: خدا را شاکر هستيم که قطاري هستيم مطالبه گر که در حال حرکت رو به جلو قرار دارد که اين مطالبه گري در اين شرايط سخت و بحراني که اگر همسوي آن نباشيم به سادگي در حرکت نخواهد بود و چرخ هاي زنگ زده اين قطار ۴ ساله که نياز به جلا دارد باعث گوش خراش شدن برخي گوش ها نمي شد که براي ساکت کردنش از سنگ انداختن استفاده کنند تا شيشه هايش را مورد هدف قراردهند. پس بدنبال مطالبه گري مطالبات بر جا مانده مردم که بر روي کاغذهاي بايگاني شده، هستيم تا بتوانيم به واقعيت هر چه تمام به رسالت خود به ياري باري تعالي  ادامه دهيم .

  • نویسنده : هنگامه خاندوزی
  • منبع خبر : بازار کسب و کار