مقایسه هزینه افطار یک خانواده متوسط در سال ۹۷ و ۹۸
مقایسه هزینه افطار یک خانواده متوسط در سال ۹۷ و ۹۸

هزینه سه روز افطار یک خانواده 4 نفری(الی 6 نفری) که در یک منطقه با درآمد و قیمتهای متوسط رو به پایین زندگی می‌کند، در سال 1397 حدودا 83 هزار تومان و در سال 1398 حدود 135 هزار تومان محاسبه گردیده است.

به گزارش بازار کسب و کار ، قیمت کالاها و اقلام مختلف در ماه مبارک رمضان همیشه مورد توجه شهروندان روزه دار  بوده است. همانطور که حدس زده می‌شد، رشد قیمت مواد خوراکی در سال گذشته و تداوم آن در سال جاری سبب شده است قیمت ها در این ماه نسبت به سال گذشته افزایشی محسوس داشته باشد.

در این ماه اقلامی مانند زولبیا و بامیه، آش، حلیم و خرما که شاید در ماه‌های عادی کمتر مورد استفاده خانوار قرار می‌گیرد، به سبد کالایی خانواده‌ها اضافه می‌شود. همچنین  به علت گرمای هوا، هندوانه و طالبی به پرمصرف‌ترین میوه‌ها تبدیل می‌شوند.  به همین دلیل، کالاهای بسیاری در این ماه با افزایش قیمت روبرو می‌شوند.

بررسی‌ها از بازار اقلام اساسی(به خصوص اقلام مصرفی در زمان سحر) نشان می‌دهد که قیمت کالاهای مختلف نسبت به سال پیش بالا رفته است. طبق بررسی‌ها در ابتدای دهه دوم اردیبهشت، قیمت هر کیلو برنج ایرانی ۱۷ تا ۲۲ هزار، برنج خارجی ۸ تا ۹ هزار، عدس ۷ تا ۸ هزار، لوبیا قرمز ۱۰ تا ۱۲ هزار، لپه ۹ تا ۱۲ هزار، لوبیا چیتی ۱۳ تا ۱۵ هزار، لیمو عمانی ۵۵ تا ۶۰ هزار، قند ۵ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰، روغن ۵ کیلویی ۴۰ تا ۴۵ هزار، هر بطری شیر ۴ هزار و ۳۰۰ تا ۴ هزار و ۷۰۰ و کشک ۹ تا ۱۱ هزار تومان بوده است.

همچنین بازار محصولات پروتئینی در اواسط اردیبهشت ماه نیز نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو مرغ ۱۱ هزار و ۵۰۰  تا ۱۳ هزار، ران مرغ با کمر ۱۱ هزار و ۵۰۰، سینه با کتف ۲۲ هزار، سینه بدون کتف ۲۳ هزار، فیله مرغ ۲۵ هزار، شقه گوسفندی ۱۰۳ تا ۱۰۵ هزار، شقه گوساله ۱۰۰ تا ۱۰۳ هزار، راسته گوسفندی ۱۱۰ هزار، سردست گوسفندی ۱۱۵ هزار، سردست گوساله ۱۱۰ هزار و راسته گوساله ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تومان است.

جالب این جا است که بعد از آغاز ماه مبارک رمضان قیمتهای فوق کمی تغییر هم داشته و تا حدودی بالاتر هم رفته اند.

  • منبع خبر : خبرفوری