مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم
مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم

یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش واردات کالاهای اساسی در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه ثبت شده است به گزارش بازار کسب و کار؛ ​ یزدان سیف در نشست خبری صبح امروز اظهار داشت:­ در حال حاضر در بندر امام ۳۱ فروند کشتی در نوبت تخلیه بار کالا‌های اساسی وجود دارد، […]

یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش واردات کالاهای اساسی در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه ثبت شده است

به گزارش بازار کسب و کار؛ ​ یزدان سیف در نشست خبری صبح امروز اظهار داشت:­ در حال حاضر در بندر امام ۳۱ فروند کشتی در نوبت تخلیه بار کالا‌های اساسی وجود دارد، ​ جریان تجارت در این حوزه برقرار است و ذخایر کالا‌های اساسی کشور در مقایسه با ۱۸ ماه گذشته، بی نظیر است.
سیف ادامه داد:­ واردات کل کالا‌های اساسی در دو ماه گذشته­ نیز، ​ نسبت به زمان مشابه سال قبل، ​ رشد ۲۸ درصدی نشان می‌دهد.

وی افزود:­ امسال صنعت کشاورزی از بلایای طبیعی آسیب دید و استان‌های تولیدکننده گندم با سیلاب روبرو شدند، اما علی رغم این خسارات، ​ تولید گندم از سال گذشته بیشتر بوده و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این محصول­ از کشاورزان در دو ماهه نخست امسال خریداری شده است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته این رقم افزایش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

سیف اضافه کرد: ۲۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برای خرید گندم پرداخت شده است که این ۹۰ درصد رقم کل خرید است و ۱۰ درصد باقی مانده نیز در کوتاه‌ترین زمان به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خرید ۱۳۰ هزار تن دانه کلزا­ از کشاورزان در سال جاری اظهار داشت:­ این مقدار خرید نیز­ نسبت به زمان مشابه سال گذشته، ​ افزایش ۳ دهم درصدی داشته­ و ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برای خریدکلزا تا فردا به کشاورزان پرداخت می‌شود.

سیل اخیر باعث کندی روند برداشت چغندر و نیشکر شد

سیف در خصوص تامین شکر مورد نیاز کشور نیز گفت: در دو ماه ابتدایی سال، ​ ۳۴۹ هزار تن حواله دریافت شکر برای افراد­ و مراکز صادر شده که این مازاد بر نیاز مصرف کشور است.
وی افزود:­ سیل اخیر روند برداشت چغندر قند و نیشکر از زمین‌های کشاورزی را با مشکل مواجه کرد، ولی این مشکلات در حال حاضر حل شده و شکر بیش از نیاز مصرفی کشور برای برطرف شدن تنش قیمتی این محصول تامین شده است و تنها در تهران روزانه ۲ هزار تن شکر در حال توزیع است.

وی اظهار داشت: قیمت مصوب شکر در فروشگاه زنجیره‌ای، ​ میادین و مصارف صنف و صنعت ۳ هزار و ۴۰۰ تومان و ​خرده فروشی‌ها ۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است همچنین شکر بسته بندی شده ۹۰۰ گرمی نیز در خرده فروشی‌ها بین ۴ تا ۴۲۰۰ تومان باید عرضه شود و­ ­فروش این محصول با قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب تخلف بوده و­ مصرف کنندگان باید این تخلفات را به نهاد‌های نظارتی گزارش دهند. ­


وی با اشاره به اینکه فروشندگانی که با قیمت بالاتر شکر را توزیع می‌کنند و دوست ندارند قیمت این محصول کاهش پیدا کند گفت:​ آنچه مهم است این است که شکر در سطح بازار با قیمت مصوب به وفور فراهم است و نباید با قیمت بالاتر از نرخ مصوب عرضه شود.

خرید بیش از یازده و نیم میلیون تن گندم تضمینی از کشاورزان

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در خصوص عدم عرضه نان با قیمت مصوب در برخی نانوایی‌ها نیز اظهار داشت:­ قیمت گندم و آرد عرضه شده برای مصارف نانوایی ها، ​ هیچ تغییری نداشته است و بنابراین نانوایی‌ها اجازه تغییر قیمت ندارند.

وی افزود: پیش بینی می‌شود امسال بالغ بر ۱۱ و نیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود و مشکلی در حوزه تامین گندم مورد نیاز کشور نیز وجود ندارد. ­
سیف ادامه داد: در حال حاضر هیچ مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت نان وجود ندارد و این موضوع در حال بررسی است که به محض حصول، ​ نتیجه بلافاصله اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: اگر مردم تخلفی در نانوایی‌ها در خصوص قیمت نان مشاهده می‌کنند می‌بایست این موضوع را با سامانه ۱۲۴ برای رسیدگی مطرح کنند.
سیف همچنین گفت: در دو ماه گذشته، ​ حدود ۱۴ هزار تن برنج وارد کشور شده و هیچ پیش بینی برای افزایش قیمت برنج وارداتی وجود ندارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا­ و سیما